Вівторок, 22.08.2017, 17:42

Замулена, але жива.

Моя ти мово сумовита,

М’яка,з вербового шитва.

Такими словами  розпочався виховний захід у НВК «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія імені Степана Балея» на тему: «Мова – дуща народу». Діти розповідали про нелегкий шлях рідної мови, її поневіряння у своїй державі та висловлювали сподівання, що українська мова займе гідне місце серед європейських мов.

На даному заході прозвучали поезії, які прославляли рідну мову, а молодша група ансамблю «Калиновий цвіт» замилувала усіх чарівною піснею.

Ми - українці. Живемо у вільній незалежній державі - Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А вона у нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу.

Земля українська стародавня, така ж давня і наша мова. Учені довели, що вік нашої мови - 7 тисяч років. З покоління в покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула.

Для нас рідна мова - це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

Ушинський сказав: «Відберіть мову - і народ уже більше не створить її, нову батьківщину навіть можна створити, а мову - ніколи; вимерла мова в устах народу - вимер і народ».

І тому, напевно,недаремно стільки літ чужинці старалися заборонити нашу мову, нав'язували свою культуру і свою владу.

Факти вражаючі: 270 років поспіль намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покірним рабом без мови, без усної народної творчості, тобто без коріння роду нашого

Українська мова прекрасна й дивна. Як незамулена річка тече вона спокійно і привільно. І щоб не трапилося, вона залишається завжди свіжою і прекрасною. Скільки разів її забороняли, але кожний раз пробивала вона свої чисті води до нас, людей, які люблять свою мову. Бо вона у нас – єдина й іншої нам не треба.

Сьогодні ми живемо у дуже непростий час. Над нами нависла загроза страшної біди- воєнні дії на сході нашої держави та прояви тероризму в деяких областях України. І саме зараз, ми повинні об’єднатися ради спільної мети –  не допустити знищити свою батьківщину, свою мову, свою  гідність.

Ми віримо, що мине час, і все у нас буде добре. Памя”тайте , ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.

Виховний захід підготували та провели Л.І.Івасечко ( педагог- організатор), Н.І.Грицан ( вчитель музики) та учні 3Б, 6А,7А,Б, 8А, 10А класів

Мова – душа народу

Порубана, але не вбита,

Замулена, але жива.