Субота, 21.10.2017, 07:55

Головна » 2015 » Лютий » 13 » Урок присв"ячений 130 річничі народження СТЕПАНА-МАКСИМА БАЛЕЯ!
З Великих Бірок у великий світ!

Україно, Україно

Після долечі доріг

Рідне серце твого сина

Я кладу тобі до ніг!

Саме з таких слів розпочався відкритий урок, присв’ячений 130 ти річчю з дня народження уродженця Тернопільщини, автора перших в Галичині праць з психології українською мовою, праць з медицини, соціології, логіки, «знаменитого і невідомого », а також людини, чиє ім я носить наша школа Степана Максима Балея, людини, яка вийшла з Великих Бірок і пішла у великий світ.

Народився С. В. Балей 4 лютого 1885 року в селі  Великі Бірки Тернопільського повіту (нині Тернопільського району) в сім’ї вчителя. Батько Володимир і мати Ірена з дому Швейковських були на той час вчителями початкових шкіл, батько був керівником школи в Микулинцях.  С. Балей навчався в Тернопільській гімназії, де одержав свідоцтво зрілості. З 1903 по 1907 рр. навчався на філософському факультеті Львівського університету переважно з фаху філософії та психології, а також слухав лекції з польської літератури. У 1911 році у Львівському університеті здобув науковий ступінь доктора філософії і виїхав на спеціальні студії з курсу філософії до Німеччини, потім до Франції та Австрії.

С. Балей – це не просто непересічний вчений, а талановитий дослідник гуманітарних наук, котрий несправедливо опинився поза увагою наукової громадськості України, в значній мірі Польщі. С. В. Балей – це постать трагічної долі, яка з молодих років відчула себе покликанцем для наукової праці, але була приречена на те, щоб здобувати умови до самовиразу на життєвих шляхах, які здебільшого викликали душевний дискомфорт, глибинний внутрішній розлад, а можливо й постійний зачаєний внутрішній конфлікт, що десятки років ятрить його свідомість.

Степан Балей — представник двох культур, української і польської, у кожній з них він залишив свій вагомий внесок. З оприлюдненням праць вченого цей внесок стає спільним надбанням. У 2002 р. завдяки співпраці Львівської філософської спілки, Інституту філософії, логіки і соціології та Одеського національного університету ім. І. Мечникова вийшов друком перший том першого українського академічного видання зібрань праць вченого у 5 томах (7 книгах). Після Другої світової війни С. Балея було нагороджено Офіцерським Хрестом Ордена Відродження Польщі, у квітні 1952 року його обрали членом Польської Академії наук.

Помер вчений у Варшаві 13 вересня 1952 року, похований на військовому кладовищі на Повонзках ( Варшава) .

«Людина помирає не тоді, коли перестає битися її серце, а тоді коли про неї забувають».

Урок підготувала вчителька історії Чикало Наталя Євгенівна та учні 11 – А класу.

Урок присв"ячений 130 річничі народження СТЕПАНА-МАКСИМА БАЛЕЯ!

З Великих Бірок у великий світ!

Україно, Україно

Після долечі доріг

Рідне серце твого сина

Я кладу тобі до ніг!