Середа, 23.05.2018, 10:12

Вітаю Вас Гость | RSS Головна Історія школи Реєстрація Вхід
Матеріалів за останній місяць не знайдено.
Матеріалів не знайдено.
Матеріалів не знайдено.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА


Школа у Великих Бірках заснована в середині ХІХ ст.. Але є дані, що на початку цього століття в селі існувала так звана «дяківська школа».

            Перший навчальний заклад – народну однокласну школу відкрили в 1849р. Перша згадка про школу в архівних документах зустрічається від 22 жовтня 1849р. А 12 листопада 1873р. вона була реорганізована в трикласну школу.   Про вчительство кінця ХІХ початку ХХ ст. Відомостей мало. При школі в цей час працювало 2-4 вчителі, один з яких був директором або, як тоді називали, управителем.

            Перед Першою Світовою війною у село прибув новий директор школи Вартоломей Фуртак, котрий заохочував батьків посилати своїх синів і дочок до вищих шкіл і допомагав всіма можливими засобами.

            У звіті читальні «Просвіта» від листопада 1911р. згадуються вчителі, які працювали у Великих Бірках: Сивий, Бачинський, панни Мацелюхівна і Фраківна, п.Балей. Про В.Фуртака згадує у своїх спогадах виходець із с. Дичкова Василь Пласконіс, який в 1975р. в Канаді видав книжку « З рідного села в широкий світ». У ній він пише: «У Бірках великих учителював українець Фуртак. Той не лишень був патріотом на словах, а й на ділі. Безкоштовно вчив дітей німецької мови не тільки із В.Бірок, а й з сусідніх сіл. Слава про Фуртака і пошана були такі великі, що в день його похорону з’їхалися люди з цілої Тернопільщини.”.

            Після відновлення Польської держави в селі не було своєї національної школи, лише початкова народна з польською мовою навчання. В кінці 20-х років укр.. громада добилася, щоб школа була змішаною з польсько-українською. В середині 30-х років на кошти сільської громади була побудована нова школа з українською мовою навчання.

 На період з 02.02.1936р. була ще 4-класна, а на 1938р. 7-класна українська школа.

 З 17 вересня 1939р. зі вступом радянських військ на територію Західної України почалася радянізація української школи.

 У Великобірківській семирічній школі на той час навчалося 250 учнів і викладало 11 вчителів.

 Учні школи боролися на фронтах другої світової війни, були учасниками визвольних змагань УПА.

 Ще до закінчення війни 298 учнів сіли за парти, їх навчало 14 вчителів.

 У післявоєнні десятиліття в школі навчалося понад 400 учнів, у наступні роки їх кількість продовжувала зростати.В1998р. налічувалося 657 учнів.

 За період з 1950 по 1998 роки середня школа випустила 2810 випускників, з них 56 срібних і 64 золотих медалістів. Найбільша кількість учнів у школі була у 1995-1996н.р.-734 учні, а працювало 57 вчителів.

 У 1986р. було 5 перших класів і у них навчався 141 учень. Це найбільше у порівнянні з іншими роками.

 155 років-це великий проміжок часу. Багато вчителів приклали свої сили для розвитку освіти у нашому селищі, але основний тягар ліг на плечі директорів. На жаль, відомості про багатьох з них відсутні, згубилися ці славні імена (окрім В Фуртака, про котрого згадувалося вже вище).

 Але, починаючи з післявоєнного періоду, назвемо поіменно людей, які стояли біля керма школи, аж до теперішнього часу.

 1. Хмура Іван Петрович (1947р.)

 2. Цапалюк Арсен Ігнатович (1948-1950р.р.)

 3. Пташник (Длугопольська) Галина Яківна (1950-1955р.р.)

 4. Мельник Андрій Федорович (1955-1975р.р.)

 5. Бончук Аврам Хомич (1975-1981р.р.)

 6. Жовнір Любомир Михайлович (1981-1985р.р.)

 7. Антонів Надія Степанівна (1985-1987р.р.)

 8. Шведа Юрій Васильович (1987-1988р.р.)

 9. Вийванко Михайло Іванович (1988-1992р.р.)

 10. Дутка Роман Павлович (1992-1994р.р.)

 11. Сидяга Роман Томкович (1994-1999р.р.)  

 12. Костецький Ігор Бориславович (1999-2000рр.)

 13. Собчак Андрій Романович (2000-2001р.р.)

 14. Береза Яна Олександрівна(2001-2003р.р.)

 15. Лубкович Тетяна Йосипівна (2003-2005р.р.)

 16. Польчій Володимир Михайлович (з 2005-2016р.р.)

Від початку свого заснування школа розміщується вже у четвертому корпусі. Перше приміщення було збудоване ще за Австрії, а зараз воно реконструйоване у районну друкарню.

В 1936р. побудовано нову школу – нині це Будинок творчості школяра та музична школа.

Третій корпус будувався в кінці 50-их років. Сьогодні в цьому приміщенні розміщені шкільні майстерні, бібліотека і навчальні кабінети.

Зараз школа знаходиться в новому корпусі, збудованому в 1986 році, вона вміщає 24 навчальних класів та кабінети.

Великобірківська школа дала світу визначного вченого, психолога, автора багатьох праць з медицини, педагогіки та соціальної психології – Степана-Максима Балея.

За клопотанням громадськості 19 листопада 1997 року Постановою Кабінету Міністрів школі було присвоєно ім’я славного земляка Степана Балея.

З 2002 року школа працювала над здобуттям статусу школи-гімназії. З 1 вересня 2006 року їй надано статус школи-гімназії.

Вчителі Великобірківської школи досягли і щорічно досягають високих результатів у навчально-виховній роботі і мають урядові нагороди.

Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія ім. Степана Балея – один з найстаріших і водночас наймолодших навчальних закладів району. Тому й не дивним і не випадковим є поєднання досвіду і натхнення, далекоглядності й молодечого запалу.

 П’ять років поспіль школа працює над реалізацією навчальної мети «Диференційований підхід до викладання навчальних предметів». Колектив Великобірківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.-гімназії налічує 56 вчителів, серед них 9 вчителів-методистів, 20 старших вчителів. Результат праці педагогічного колективу репрезентують досягнення учнів у ІІ та ІІІ етапах предметних олімпіад: у 2007-2008 н.р. 43 призери ІІ етапу і конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика та 6 призерів ІІІ етапу.

            Методична робота у навчальному закладі зосереджена довкола вирішення проблеми «Впровадження інформаційних технологій і навчальний процес як складова особистісно орієнтованого навчання». Діють 5 предметних методичних об’єднань, клуб молодих вчителів «Перший крок».

У травні 2007 року в День гімназії відбулася перша учнівська наукова конференція. На пленарному засіданні виступили з доповідями Бас Святослав, Савіцький Дмитро, Дацків Надія, Николин Ярина, Захарків Ольга, Логін Ірина, Хом’як Олег – їхні роботи увійшли до першого видання науково-методичного вісника «Знання – це світло…».

У листопаді 2007 року на базі школи-гімназії відкрито Великобірківське відділення Тернопільської філії МАН України. Учні стали слухачами секцій української мови, географії, економіки, хімії, фізики, біології, заняття ведуть викладачі тернопільських ВНЗ.

У цьому ж навчальному році було засноване учнівське наукове товариство «Надія», яке має свій статут та емблему. Головою товариства обрано ученицю 9-А класу Новосад Антоніну.

Переможці ІІ та ІІІ етапів предметних олімпіад отримують від голови Тернопільської райдержадміністрації В.Болєщука стипендії імені Степана Балея. Серед них: Костанович Роман, Левченко Андрій, Новосад Антоніна, Снігур Іван. Голова Тернопільської райдержадміністрації В.Болєщук та голова Тернопільської районної ради В.Дідух сприяють розвиткові школи-гімназії, вони і їхні заступники є частими гостями у нашому навчальному закладі.

У 2007-2008 н.р. започатковано конкурс «Гімназист року» у таких номінаціях: українська мова та література, математика, фізика та інформатика, суспільні дисципліни, природничі дисципліни, естетичний та спортивний напрямки.

Виховання учнів у Великобірківській школі-гімназії здійснюється в контексті національної і загальнолюдської культури, охоплює весь навчально-виховний процес, ґрунтується на свободі вибору мети життєдіяльності та поєднує інтереси особистості, суспільства, держави і нації.

Протягом 2007-2008 н.р. школа-гімназія працює над реалізацією виховної проблеми: «Виховання соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості». Саме тому здійснюючи виховну роботу з учнями педагогічний колектив намагався використати максимально всі напрямки виховної роботи, а саме: художньо-естетичне, національно-патріотичне, екологічне, превентивне виховання тощо. Виховання учнів у школі-гімназії реалізується шляхом: навчально-виховного процесу; позаурочної та позакласної діяльності; позашкільної освіти; роботи органів учнівського самоврядування; взаємодії з батьками, громадськими організаціями.

Незабутнім буде для цьогорічних першачків свято Першого дзвоника, де по-материнськи дбайливими руками підхопили маленьких учнів їхні нові вчителі.

Незрозумілими і загадковими видавались діткам дії дорослих. Проте першу сходинку до невідомого здійснено, вони з’явились на порозі школи…

А після цього життя у школі закипіло… Адже розпочалась пора нескінчених, би здавалось, уроків, свят, вечорів, екскурсій…

Серед найяскравіших були: Свято квітів, на якому учні 5-11 класів намагались найкрасивіше представити дари осені, осінні композиції; Тиждень правових знань, під час якого відбулася цікава гра для учнів 10-тих класів; Посвята в Козачата, де пройшли «бойове хрещення» учні 2-А та 2-Б класів; Свято вчителя; літературно-музична композиція «Найперше була мова», де члени драматичного гуртка представили інсценізацію уривка «Суд над мовою»; усний журнал присвячений 10-ій річниці з дня присвоєння школі імені славетного земляка, науковця і психолога Степана Балея; літературно-музична композиція «Колисав мою колиску вітер рідного Поділля», присвячена 135-річниці з дня народження Богдана Лепкого; урок-реквієм «Голодомор 1932-1933 років», про трагічні сторінки нашого народу;

учнівська конференція «Наслідки статевого життя до шлюбу»; Свято «Нумо, хлопці», де змагаються хлопці-старшокласники; Огляд-конкурс вертепів серед учнів 5-8 класів та вертеп драматичного гуртка після дебюту у М. Хмельницькому на конкурсі «Молодь виконує фольклор»; Літературно-музична композиція «Ішли дві долі різними шляхами на роздоріжжі долі обнялись…», приурочена Шевченківським дням;
             У 2007-2008 н.р. започатковано співпрацю з Корпусом миру США. З червня 2008 р. у школі-гімназії працює волонтер із США Тензін Пелінг. Мета її діяльності полягає у сприянні та допомозі педагогічному колективові у формуванні громадянської свідомості учнів, пропагуванні здорового способу життя, організації молодіжного клубу англомовного спілкування тощо.

Вгору